Czym jest czyste piękno?

Clean beauty

Inaczej czyste piękno jest nowym, ogólnoświatowym trendem kosmetycznym, który zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo, zrównoważony rozwój, etykę i przejrzystość przy tworzeniu kosmetyków.

Konsumenci zwracają coraz większą uwagę aby kosmetyki miały jak najmniejszy negatywny wpływ na zdrowie, środowisko czy społeczeństwo.

Określenie „clean beauty” odnosi się do każdego kosmetyku wolnego od substancji szkodliwych i drażniących, a w zamian posiadających składniki pochodzenia roślinnego, bogate w minerały i witaminy.

Trend dotyczy też opakowań, aby było ich jak najmniej, pochodziły z recyclingu i aby można je było ponownie wykorzystać.

 

A co oznacza w praktyce „czysty kosmetyk”?

Trend „czystej etykiety” rozpoczął się w przemyśle spożywczym, gdzie konsumenci zaczęli zwracać coraz większą uwagę na to co jedzą.

Jaka jest zawartość dobrych składników, zaczęli czytać etykiety. Spowodowało to zwrócenie większej uwagi ze strony producentów i usunięcie ze składów sztucznych barwników, ulepszaczy które sztucznie wpływają na smak i wygląd.

Widzimy już powrót do krótkiej listy tych najważniejszych, najbardziej wartościowych.

Podobnie sprawa wygląda z kosmetykami, odejście od sztucznych składników i zastąpienie ich naturalnymi.

Idea clean beauty, której jesteśmy zwolennikiem kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo dla ludzi i środowiska, skuteczność jak i przejrzystość co do stosowanych surowców i ich źródeł.


Co jest ważne przy wyborze kosmetyków, zgodnie z clean beauty?

1.Naturalne, pochodzenia roślinnego.

Nikt nas nie musi już przekonywać, że zdrowa, nieprzetworzona żywność jest dla nas dużo lepsza. Szukamy coraz częściej zdrowego jedzenia, bo wiemy że ma to wpływ na nasze życie i zdrowie. Podobnie jest z kosmetykami, to co nakładamy na siebie, na twarz, na ciało wpływa bezpośrednio na nasze zdrowie, samopoczucie, wygląd.

Takie kosmetyki działają dłużej i skuteczniej oraz w większej harmonii z naszym ciałem, gdyż są zgodne z naszym DNA, naturalnym. 

2. Uproszczone formuły

Mogą mieć tutaj dwojakie znaczenie, zarówno powrót do naturalnych, botanicznych składników jak i skrócenie listy składu, celem pozostawienia jedynie takich, które mają realne działanie.

3. Odpowiedzialne pozyskiwanie

Oznacza też pozyskiwanie składników w sposób etyczny względem rolników, pracowników, i środowiska. Czy nie są wykorzystywani ekonomicznie i etycznie? Jest tutaj wiele pytań o łańcuch dostaw, warunki upraw i zbiorów, wpływ na środowisko.

4. Bezpieczne dla użytkownika

Badania pokazują, że blisko 60% tego co nakładamy na twarz jest wchłaniane przez nasz organizm. Nie zawsze zdajemy sobie jeszcze sprawę, że ogólnie dostępne kosmetyki, konwencjonalne zawierają szkodliwe dla naszego zdrowia składniki, tj. SLS, SLES, środki myjące, które mogą podrażniać oczy i drogi oddechowe, wysuszają skórę i pozbawiają jej bariery ochronnej. PEG glikole polietylenowe- związki oparte na ropie naftowej, które nawilżają ale mogą być toksyczne przy użyciu na uszkodzoną skórę.

Silikony – stosowane do wygładzania, nawilżania i zmiękczania, badania wykazały że przy dużych stężeniach mogą powodować guzy szyjki macicy, uszkadzają układ odpornościowy, nerwowy.

5. Bezpieczne dla środowiska

Clean beauty obejmuje również bezpieczeństwo dla środowiska w zakresie biodegradacji, bezpieczeństwa dla środowisk wodnych i ich organizmów.

6. Przejrzyste i skuteczne

Przede wszystkim takie kosmetyki powinny być skuteczne w swoim działaniu, oparte na takim składnikach aby pozytywnie wpływały wzajemnie na siebie, jak i na nasze ciała i zmysły.

Ruch czystego piękna jest częścią zdrowego, zielonego stylu życia, do którego dąży większość z nas. Oznacza on nietoksyczny produkt wytwarzany bez składników powiązanych ze szkodliwym wpływem na zdrowie. Istnieje nowy standard piękna, który po prostu nazywamy „czystym”.

Czyste oznacza naturalne, naturalne oznacza bezpieczne, a bezpieczeństwo jest tym, czego poszukujemy w dzisiejszych czasach. 

Ewa Pomarańska, źródło: weareprovital.com; naturalnienadobranoc.pl; wiadomoscikosmetyczne.pl

 

 

124 thoughts on “Czym jest czyste piękno?

 1. Pingback: 1expressed

 2. zorivareworilon says:

  Thanks a lot for sharing this with all folks you actually realize what you’re speaking about! Bookmarked. Please also consult with my website =). We will have a link change agreement among us!

 3. Buying levothyroxine online usa says:

  YÖK’ün „Fransa’da Türkçe öğretilmiyor” açıklamasına Fransa’daki akademisyenler tepkili.
  1795’ten bu yana Türkçe öğreten INALCO’nun bölüm
  başkanı Muhidine, „Fransa’da.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.